Diagnostika dle TČM

Čínská diagnostika je staletími a zkušenostmi propracovaný systém zjišťování zdravotního stavu pacienta. Základními metodami jsou naslouchání, pozorování, dotazování, diagnostika z jazyka a z pulzu. Z výsledků jednotlivých metod vytvořím na závěr prvního vyšetření ucelenou diagnózu a navrhnu pacientovi vhodnou léčbu pomocí tradiční čínské medicíny.

Diagnostické metody:

Pozorování

Již při prvním setkání z vás doslova nespustím oči J Terapeut totiž musí bedlivě pozorovat pacientovo chování, chůzi, držení těla, stav pleti, pokožky, vlasů, nehtů či očí.

Naslouchání

Jakmile s pacientem začnu hovořit, všímám si síly hlasu, plynulosti řeči, zadrhávání, chrapotu, sípání, odkašlávání a jiných zvukových projevů. Vše jsou další dílky do skládačky o zdravotním stavu pacienta.

Dotazování

Vždy naslouchám tomu, co říkáte, naslouchám vašim problémům. Zajímá mě, jak pacient žije, jak se stravuje, jak se mu daří v práci a v rodině. Dále s pacientem vyplním velice podrobný dotazník, který se týká jak jeho zdravotních problémů, tak dalších, pro čínskou medicínu důležitých informací (kvalita a množství spánku, vztah k chladu nebo teplu, pocení, reakce na stres apod.)

Diagnostika jazyka

Jazyk je pro terapeuta čínské medicíny otevřeným chorobopisem. V diagnostice se využívá již déle než dva tisíce let. Obyvatelé Tibetu se zdravili vypláznutím jazyka, což znamená asi tolik, jako "tak a nyní o mně již víš vše".

Diagnostika pulzu

Pulzová diagnostika je jednou z nenahraditelných metod ukazující aktuální zdravotní stav organismu, nerovnováhu mezi jednotlivými tělesnými orgány a jejich současný funkční stav. Terapeuté čínské medicíny zkoumají pulz vždy do detailů, a to ve třech hloubkách a třech bodech.